Dekorativni kamen može se postaviti na sve površine ako je priprema zida napravljena onako kako je ispravno i kako struka zahtijeva.
U sažetku važnih napomena potrebno je pridržavati se uputa kako bi montaža kamena bila idealna. Prilikom odabira površine na koju bi se montirao kamen, treba imati na umu, da je kamen težine od 30 do 50 kg M2 i da te površine moraju biti stabilne kako bi podnijele težinu kamena. Imitacija kamena ne može se montirati na površine s prisutnošću bilo kakve boje na zidu, bilo kakvi sredstava za odvajanje, gipsanog ili finog morta ili bilo kojeg drugog zidnog finiša
Pravilna montaža dekorativnog kamena izvodi se tako da se zupčastim gleterom nanese ljepilo na cijelu površinu zida i poleđinu kamena. Dobro je pri ruci imati gumeni čekić kako bi lagani kuckanjem po kamenu dodatno utopile namazane površine ljepilom. Kamen ne polagati točkastom tehnikom jer taj način montaže je neispravan i može doći do otpadanja kamena sa zidne površine.
Jedan slikoviti primjer što se desi kad se montaža kamena ne odradi kako treba. Zid je ispravno napravljen što se tiče toplotne izolacije. Zid je na otvorenom bez krova na koji je bilo potrebno postaviti hidroizolaciju. Hidroizolacija nije urađena po uputama proizvođača već je obrađena nestručno. Nije bilo po uputama već je bila prerazrijeđena vodom i nanošena valjkom koja se inače nanosi gleterom. Hidroizolacija je izgubila svoja svojstva i postala pjeskovita. Na takvu izolaciju postavljen je kamen točkastim lijepljenjem što je dodatno uzrokovalo otpadanja kamena. Čist primjer lošeg i nestručnog rada. Znači. Potrebno je uvijek raditi stručno i po uputama.
PRIKAZ NEPRAVILNE I NESTRUČNE MONTAŽE DEKORATIVNOG KAMENA
Kamen ne postavljati na zidne površine ukoliko je temperatura podloge niža od 5C. Izbjegavati montažu kamena na visokim temperaturama da ne bi došli do naglog sušenja ljepila što bi montažu učinilo neučinkovitom. Ako se montaža ipak vrši na višim temperaturama potrebno je često vlažiti zidnu površinu i zadnju stranu kamena na koju se nanosi ljepilo. Izbjegavati montažu kamena na vjetrovitim danima. Vjetar naglo osuši površinu ljepila koja gubi svoja svojstva ( postaje suha i pjeskovita) i postaje neučinkovita.
Prašnjave i prljave zidne površine potrebno je oprati mini vašom i premazati kvarcnom impregnacijom. Kod pranja kamena vodom nemojte koristiti jak mlaz vode. Primjer montaže kamena na drvene i USB ploče.
Na drvene površine montirati rabic mrežicu. Rabic mrežica se pričvršćuje klamericom u razmaku maksimalno od 10 centimetra. Dubina klama idealna je od 8 do 10 mm. Mrežicu uvijek preklopiti deset centimetra. Na veće površine postaviti duplo mrežicu.
Poslije montaže mrežice pristupa se gletanju zidne površine fleksibilnim ljepilom. Dovoljno je jedna ruka gletanja. Kad se ljepilo osuši može se pristupiti montaži umjetnog kamena. Novonastalu gletanu površinu nije potrebno premazati impregnacijom